• Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa

     21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go nosząc kolorowe skarpetki nie do pary, w ten sposób okazujemy symboliczne wsparcie tym osobom. Ten spontaniczny, niecodzienny gest ma na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Data Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa: wada genetyczna powodująca zespół Downa związana jest z występowaniem w 21. parze trzeciego chromosomu - stąd 21 marca. Natomiast kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa z powodu kształtu chromosomu. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności możemy w pełni cieszyć się życiem. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie ich praw do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. W tym dniu odbywały się w świetlicy pogadanki i zajęcia artystyczne na ten temat. Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

     Samorząd Uczniowski, Świetlica, Renata Godzisz - pedagog specjalny

    • Pierwszy Dzień Wiosny

     Pierwszy dzień wiosny, jak co roku, powitaliśmy bardzo uroczyście. W pochodzie z Panią Wiosną i przygotowanym gaikiem uczniowie klas 0- III przeszli ulicami Zwierzyńca. Śpiewając piosenki w amfiteatrze pożegnali zimę i powitali wiosnę.

    • Spotkanie z policjantem

     W naszej szkole duży nacisk kładziemy na edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W związku z tym w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie prewencyjne klas IV -VIII z dzielnicowym Zwierzyńca - st. asp. panem Robertem Okoniem. Pogadanka była na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Poruszono m.in. problemy: samowolne opuszczanie szkoły, np. do sklepu, niszczenie mienia prywatnego i społecznego, przemoc fizyczna i psychiczna, cyberprzemoc . Dziękujemy, że zawsze możemy liczyć na wsparcie Policji w wychowaniu naszych uczniów.

    • Dzień św. Patryka

     17 marca obchodzony jest Dzień św. Patryka – patrona Irlandii. Dzień ten świętuje się w wielu krajach, przede wszystkim tam, gdzie mieszkają Irlandczycy, ale nie tylko. W naszej szkole obchody irlandzkiej uroczystości mają na celu przybliżenie uczniom kultury jednego z krajów anglojęzycznych.

     Nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili lekcje kulturowe poświęcone Irlandii, jej zwyczajom i tradycjom. Zorganizowali również konkurs, udział w nim mogli wziąć wszyscy chętni uczniowie z klas I-VIII. Część zadań polegała na wykonaniu prac plastycznych i technicznych związanych z narodowym świętem Irlandii, część stanowiły zadania i ćwiczenia do rozwiązania.

     Kolejnym elementem celebrowania Dnia św. Patryka była propozycja nałożenia stroju w kolorze zielonym oraz ozdobienia go elementem kojarzącym się z Irlandią. Mamy nadzieję, że nauka połączona z zabawą dostarczyła naszym uczniom wiedzy na temat Irlandii oraz wprawiła ich w radosny „zielony” wiosenny nastrój.

    • Szczęście Mikołajka - wyjazd do kina

     16 marca 2023r. klasy Ia i IIb były w Centrum Kultury w Biłgoraju na filmie "Szczęście Mikołajka". Film przybliżył dzieciom twórców książek o Mikołajku J. J. Sempé i R. Goscinnego. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Panasówce i przeszliśmy na Wzgórze Polak- miejsce największej bitwy na lubelszczyźnie w okresie powstania styczniowego. Oddaliśmy hołd bohaterom sprzed 160 lat, podziwialiśmy krajobrazy Roztocza. Wycieczka zachęci dzieci do powrotu na to historyczne miejsce wraz z rodzicami.

    • Lekcja wychowania fizycznego z wykorzystaniem okularów Class VR

     Lekcja wychowania fizycznego z wykorzystaniem okularów Class VR W dniu 1.03.2021r. na lekcji wychowania fizycznego uczniowie klasy IVb korzystali z okularów Class VR. Dzięki funkcji rozszerzonej rzeczywistości Class VR poznali technikę jazdy na desce snow board, Dowiedzieli się jak dobrać strój do jazdy na desce. Zobaczyli na żywo w jakich warunkach odbywają się zawody, gdzie można jeździć na desce. Wstępem do lekcji byto wystąpienie jednej z uczennic, która od tego roku jeździ na desce i korzysta z pomocy instruktora Dziewczynka podzielita się z kolegami i koleżankami własnym doświadczeniem i odpowiedzieć na pytania klasy. Lekcja była bardzo ciekawa i podobała się uczniom, podczas zajęć wykazywali duże zainteresowanie technologią okularów Class VR. Matgorzata Chmie

    • ProLog - bakterie i wirusy

     15 i 22 lutego odbyły się kolejne zajęcia z robotyki w ramach projektu ProLog. Uczniowie z klasy 4b, tym razem budowali robota „nosorożca”. Zadaniem uczniów było zaprogramowanie robota tak, aby wyruszając z wyznaczonego  miejsca na kratownicy przejechał przez pola , które zawierają nazwy chorób bakteryjnych lub chorób wirusowych.  Zadanie  nie było proste,  nie wszystkie zbudowane nosorożce  od razu kierowały się we właściwym kierunku. Wymagało to od uczniów  cierpliwości i doskonalenia umiejętności programowania. Cele zajęć zostały osiągnięte.  „Nosorożce” przyjeżdżały przez właściwe pola.  Zajęcia  potwierdziły, iż  poprzez zabawę  można  utrwalać wiadomości z przyrody.

     Przygotowała: Jaoanna Ruda

    • IIIa - podróż z okularami VR

     13 marca na zajęciach z edukacji społecznej i przyrodniczej klasa IIIa poznała sławną Polkę Wandę Rutkiewicz- himalaistkę, królową najwyższych gór. Uczniowie podróżowali ze sławną Polką po mapie i globusie. Odkrywali miejsca i szczyty, które kolejno zdobywała i biła rekordy. Była trzecią kobietą na świecie, pierwszą Europejką i pierwszą Polką, która stanęła na szczycie góry świata Mount Everest. Najwyższy szczyt zdobyty przez polską himalaistkę uczniowie mogli oglądać przez okulary VR pozyskanych przez szkołę w ramach Projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Byli bardzo zainteresowani i zaciekawieni zdobytymi wiadomościami.

    • Przedszkolaki poznają zawody

     W minionym tygodniu przedszkolakom o swoim zawodzie opowiadała pani Joanna Kur mama Poli, która jest fryzjerem. Były nowe fryzury, kolory a nawet próby cięcia włosów. Pani Asia przywiozła specjalne lalki, na których dzieci mogły ćwiczyć obcinanie i czesanie włosów. Niektórym dzieciom tak bardzo spodobała się praca fryzjera iż stwierdziły, że również zostaną fryzjerem.

    • Powiatowe Igrzyska Dzieci w Piłce Ręcznej Dziewcząt

     W Nieliszu odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Zawody zostały rozegrane w dniu 09.03.2023r. Szkołę Podstawową w Zwierzyńcu reprezentowały dziewczęta z klas sportowych ( 11 z kl.6b, 2 z kl.5a i 3 z kl.4a). W igrzyskach brały udział drużyny dziewcząt ze szkół: SP Kaczórki, SP Nielisz, SP Sitaniec i SP Zwierzyniec. Nasza reprezentacja zdobyła II miejsce z awansem do dalszego etapu.

     Skład drużyny:

     Berdzik Małgorzata, Czeryna Lena, Herc Anna, Jankowska Maja, Paszko Marta, Pieczykolan Wiktoria, Pijanowska Maja, Sykała Anita, Szklarz Zuzanna, Świerczyńska Wiktoria, Balicka Kornelia, Dobosz Zuzanna, Chechelska Julia, Czerwieniec Julia, Góra Marcelina.

     Nauczyciel wychowania fizycznego

     Krystyna Kowalczuk