• Dzień Języków Obcych

          W środę 08.11 odbyło się podsumowanie działań związanych z obchodami Dnia Języków Obcych w naszej szkole. Wszystkie klasy miały możliwość obejrzenia plakatów opisujących kraje europejskie i wyboru tego, który im się najbardziej podobał. Klasy, które zdobyły najwięcej głosów zostały nagrodzone słodkim upominkiem ufundowanym przez Radę Rodziców. Plakaty to jednak tylko część zabawy. Uczniowie przygotowywali narodowe potrawy, uczyli się piosenek, oglądali bajki. Nawet rodzice zaangażowali się do działań! W piątek 27 października jedna z mam uczniów klasy 3b przygotowała dla dzieci niespodziankę - danie pochodzące z Austrii - knedle z makiem Germknödel. Serdecznie dziękujemy wszystkim za tak duże zaangażowanie i mamy nadzieję na powtórkę za rok.

        • Spotkanie uczniów klas I - III z Policją

          W dniu 27 października 2023 r., w ramach szeroko pojętej profilaktyki, odbyło się spotkanie uczniów klas I - III z Policją: asp. szt. Robertem Okoniem i mł. asp. Pawłem Siębidą - z Posterunku w Zwierzyńcu. Celem było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Poruszyli temat agresji, przemocy, a także cyberprzemocy. Dzieci aktywnie uczestniczyły, zadawały wiele pytań, ale i na wiele potrafiły odpowiedzieć.

        • Zajęcia w pracowni OZE

          W październiku nową pracownię OZE odwiedzali uczniowie naszej szkoły. Młodzież uczestniczyła w zajęciach dotyczących odnawialnych źródeł energii. Uczniowie korzystali z różnych pomocy dydaktycznych, które otrzymaliśmy w ramach projektu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zajęcia odbywały się na lekcjach fizyki, chemii oraz zajęciach dodatkowych, rozwijających zainteresowania. Uczniowie klas 7a i 7b budowali wiatraki i pojazdy napędzane energią słoneczną. Wykonywali także doświadczenia: „ Powódź w szklance”, „Napędzane światłem”, „Balon pod presją”, „ Woda w polimerach”. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Młodzież z dużym zapałem i ciekawością przeprowadzała wszystkie doświadczenia i w związku z tym udało im się osiągnąć zamierzone cele.

        • Wycieczka do Izby Leśnej we Floriance

          Uczniowie klasy 3a w dniu 24 października udali się do Izby Leśnej we Floriance. Mogli tam zobaczyć jak wyglądało wnętrze domu- dawnej leśniczówki z 1938 roku. Z zainteresowaniem podziwiali wyposażenie pomieszczeń takich jak: kancelaria, kuchnia, sypialnia, sień. Natomiast sprzęty służące do uprawy, zbierania, przetwarzania i przechowywania zboża zobaczyli w stodole przykrytej strzechą. W kolejnym budynku oglądali obrazy namalowane przez Aleksandrę Wachniewską- wybitną malarkę roztoczańskiej przyrody.

        • Poznaj Polskę

          24 i 25 października w ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, Bochni i Wadowic. Wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń oraz była interesującą lekcją historii i przyrody.

        • Zajęcia w terenie z pracownikiem OEM

          Uczniowie kl. I b w dniu 2 listopada uczestniczyli w zajęciach w terenie. Z pracownikiem OEM przy RPN zwiedzali Izbę Leśną na Floriance. Dowiedzieli się jak wyglądało życie ludzi mieszkających tam. Oglądali wystawę z pracami Aleksandry Wachniewskiej. Korzystając ze słonecznej pogody, mogli podziwiać przepiękne widoki i bawić się wspólnie na świeżym powietrzu.

        • Wystawa zwierząt domowych

          W dniu 31 października w naszej szkole odbyła się wystawa zwierząt domowych. Uczniowie mieli okazję prezentować swoje zwierzęta i opowiadać o nich. Wszyscy mogli dowiedzieć się więcej o królikach, rybkach, szczurach, śwince morskiej, szynszyli czy krabie tęczowym. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. To wydarzenie przyczyniło się do zwiększenia świadomości o zwierzętach domowych wśród uczniów. Podczas wystawy odbyła się także zbiórka karmy, która zostanie przekazana dla zwierząt w schronisku.

        • Gazetka ścienna klasy 4a

          Uczniowie klasy 4a pod kierunkiem nauczycielki wydrukowali na drukarce 3D zakupionej w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości elementy do gazetki ściennej. Na godzinie wychowawczej wykonali rysunki dotyczące swoich zainteresowań. Umieścili je na gazetce ściennej. Uzupełnili je wcześniej wydrukowanymi elementami. Były to piórka symbolizujące dawny sposób pisania książek. Jednym z zainteresowań uczniów było czytanie książek.

        • Poznaj Polskę

          W ramach projektu Poznaj Polskę w dniach 24- 25 października 2023r. uczniowie klas IV –VIII uczestniczyli w dwudniowej wycieczce, podczas której dzieci miały okazję zwiedzić:

          - Muzeum Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II.. Przechodząc przez 16 stref na 4 kondygnacjach kamienicy, poznaliśmy kolejne etapy życia Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie wszystko się zaczęło, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Sercem Muzeum jest mieszkanie, składające z kuchni, salonu i sypialni. Zwiedzający obejrzeli autentyczne przedmioty używane przez Wojtyłów m.in. haftowane przez matkę Papieża serwetki, zastawę stołową czy fotografie z rodzinnego albumu. Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co pozwoliło uczniom odnaleźć coś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża Jana Pawła II.

          - Kopalnię soli w Bochni, założoną w 1248, jedną z najstarszych zakładów górniczo-przemysłowych w Europie i Polsce. Od 2013 r. znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie rozpoczęło się zjazdem pod ziemię {250 m. } szybem Campi. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni . Pobyt okazał się niezwykła przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

          - Kraków. Na początek uczestnicy wyruszyli na Wzgórze Wawelskie, skąd rozciąga się widok na zakole Wisły, Kopiec Kościuszki, klasztor Kamedułów. Na wzgórzu przywitała zwiedzających ziejąca ogniem rzeźba przedstawiająca legendarnego Smoka Wawelskiego. Następnie udano się do Katedry Wawelskiej- historycznego miejsca licznych koronacji i królewskich pogrzebów, zwiedzając krypty z królewskimi grobami. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży, z zabytkowym Dzwonem Zygmunta. Spacerując z przewodnikiem zobaczyli Rynek Główny wraz z malowniczymi kamienicami dookoła, charakterystyczną wieżą- jedyna pamiątką po miejskim ratuszu, Kościołem Mariackim, oraz Sukiennicami (handlowym budynkiem, w którym znajdowały się niegdyś kramy, najczęściej z suknem) na środku. Po mieście oprowadzał przewodnik, miłośnik historii, który pomagał odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając uwagę na najciekawsze elementy.

        • Nagroda dla Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz stypendia dla uczniów

          W poniedziałek 23.10.23r. w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące Powiatowy Konkurs "Ziarna Wolontariatu” oraz wręczenie stypendiów. Szkolny Klub Wolontariatu działający przy naszej szkole za działania wolontariackie na rzecz społeczności lokalnej w roku 2023 w konkursie "Ziarna wolontariatu" otrzymał wyróżnienie i nagrodę w kwocie 500 zł. Oprócz nagrody grupowej troje uczniów naszej szkoły otrzymało stypendia ufundowane ze zbiórki „Mikołajkowej na stypendia”. Są to: Maja Pijanowska z kl. 7b, Maciej Dziadosz z kl. 7a oraz Adam Minkiewicz z kl. 8a Wręczenie nagród poprzedziła debata pod hasłem "Wolontariat nie ma przyszłości", która potwierdziła, że wolontariusze są gotowi do pracy na rzecz osób potrzebujących i robią to bezinteresownie. Pomaganie jednym pomaga godniej żyć a drugich uszlachetnia. Cieszymy się, że nasza działalność została dostrzeżona i daje to nam motywację do dalszej pracy.