• Najmłodsi uczniowie naszej szkoły na zajęciach w Ekopracowni OZE

     29 września nową Ekopracownię OZE odwiedzili najmłodsi uczniowie naszej szkoły (dzieci z klas I-III i oddziałów przedszkolnych) oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola Motylek w Zwierzyńcu. Dzieci uczestniczyły w zajęciach na temat odnawialnych źródeł energii. Dowiedziały się, w jaki sposób można pozyskać energię elektryczną z energii wiatru, słońca i wody. Zobaczyły modele wiatraków, minielektrowni wodnej oraz za pomocą energii światła samodzielnie wprawiały w ruch samochodziki, kwiatki i solarne koniki polne. Poznały również działanie stacji pogody. Wszystkie poznane przez dzieci pomoce posiadały wbudowane panele fotowoltaiczne i solarne. Wykorzystanie tych środków dydaktycznych wzbudziło duże zainteresowanie i ciekawość maluchów, było to widoczne, gdyż z zapałem i radością uczestniczyły w zajęciach.

    • Uroczyste otwarcie Ekopracowni OZE

     28 września w naszej szkole nastąpiło uroczyste otwarcie Ekopracowni OZE, która powstała w ramach projektu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Dzięki pozyskanym środkom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracownia wyposażona została w nowe pomoce dydaktyczne – zestawy demonstracyjne ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, turbiny wodnej, biopaliw oraz duży monitor interaktywny, dygestorium i wiele innych środków niezbędnych do doświadczeń i pokazów. W pracowni tej uczniowie będą mogli zdobywać praktyczne doświadczenie związane z odnawialnymi źródłami energii. Zakupione pomoce wykorzystamy na lekcjach fizyki, chemii, biologii oraz podczas zajęć rozwijających zainteresowania. W otwarciu Ekopracowni OZE uczestniczyli zaproszeni goście: dyrektor Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie – Pani Monika Żur, burmistrz Zwierzyńca – Pani Urszula Kolman, sekretarz Gminy Zwierzyniec – Pani Edyta Wolanin, zastępca dyrektora Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu – Pan Mateusz Grabias, dyrektor Samorządowego Przedszkola im. Wandy Cebrykow w Zwierzyńcu – Pani Katarzyna Kowal- Kulik, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Motylek w Zwierzyńcu – pani Justyna Kur, dyrektor Domu Dziecka nr 1 w Zwierzyńcu - Pani Anna Marzec, zastępca dyrektora RPN w Zwierzyńcu - Pan Tadeusz Grabowski, prezes Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca - Pani Joanna Borowiec-Szklarz, nauczyciel Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu wraz z delegacją uczniów – Pani Jadwiga Stachyra. Gości powitała dyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu - Pani Grażyna Kawka. Na otwarciu pracowni obecni byli również zastępca dyrektora - Pani Katarzyna Małyszek, nauczycielka chemii, fizyki i przyrody – Pani Dorota Grodowicz, nauczycielka biologii i chemii – Pani Katarzyna Czochra. Z okazji otwarcia pracowni nauczycielki poprowadziły zajęcia, których temat brzmiał „Jak złapać energię wiatru, słońca i wody? Odnawialne źródła energii.” Opierały się one na demonstracji zakupionego w projekcie sprzętu. Uczniowie przy pomocy modeli wiatraków, minielektrowni wodnych, solarnych koników polnych i innych zakupionych ze środków programu pomocy pokazywali w prosty i obrazowy sposób możliwości, jakie dają stosowanie Odnawialnych Źródeł Energii.

    • Wycieczka do Babiogórskiego Parku Narodowego

     W dniach 26-28.09 klasy szóste i siódme wykorzystały piękną pogodę i były na wycieczce w Zawoi i Zatorze. Uczniowie pierwszego i drugiego dnia odwiedzili Babiogórski Park Narodowy. Pierwszym punktem programu był Wodospad na Mosornym Potoku, jedna z najwyższych i najładniejszych kaskad w całych Beskidach. Drugiego dnia czekało na wszystkich ogromne wyzwanie - zdobycie najwyższego szczytu Beskidów - Babiej Góry. Babia Góra jest jedynym z najwyższych polskich szczytów - sięga 1725 metrów wysokości. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo dumni stanęli na szczycie. Ostatniego dnia czekała zasłużona nagroda, czyli wizyta w parku rozrywki Energylandia. W drodze powrotnej w autobusie wychowawcy zorganizowali quiz na temat odwiedzanych miejsc. Uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą i z dużym zaangażowaniem odpowiadali na pytania.

    • Szkoła dla rodziców

     W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2 w Zamościu prowadzona będzie Szkoła dla rodziców klas I –III, spotkania będą w poniedziałki w godzinach popołudniowych. Szkoła dla Rodziców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi. Jego głównym celem jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości.To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. Wychowywać to kochać i wymagać.
     Zapraszamy wszystkich, którzy chcą:
     - doskonalić swoje umiejętności wychowawcze,
     - lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach z dziećmi,
     - rozwiązywać problemy,
     - dzielić się swoimi refleksjami na temat wychowania dzieci,
     jak również posłuchać innych rodziców.

      

    • Wycieczka do Energylandii

     2 września uczniowie klas 4a, 4b, 5a i 5b wybrali się na jednodniową wycieczkę do Zatoru. Zwiedzili urokliwe miasto. Oglądali zabytki: XIV w kościół, XV Zamek Książęcy, Ratusz, poznali cechy stylu gotyckiego. Pozostały czas spędzili doskonale bawiąc się w Energylandii.

    • Model DNA

     Model DNA wykonany w klasie 8. Oczywiście uczniowie wykonali modele zgodnie z zasadą komplementarności. Udało się również przedstawić replikację. Było wesoło pracowicie i smacznie.

    • Spływ kajakowy

     W dniu 13.09.2023r. młodzież klasy 6a sportowej uczestniczyła w spływie kajakowym. Celem wycieczki była integracja klasowa oraz propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego. Podczas spływu uczniowie wykorzystali aparat zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości, którym uchwycili piękne ujęcia i stworzyli krótką prezentację zdjęć.

     Milena Czochra

    • Piesza wycieczka na Biały Słup

     20 września uczniowie klasy 3a i 3b wzięli udział w pieszej wycieczce na Biały Słup. Zapalając znicze na tamtejszym cmentarzu, oddali hołd bohaterom września 1939 roku. Podziwiali również panoramę Zwierzyńca i okolic z wieży widokowej na Białej Górze. Ogromną radość sprawiło dzieciom obserwowanie koników polskich, krów białogrzbietych i czerwonych z hodowli zachowawczej. Kolejna atrakcja to spotkanie z pracownikami Roztoczańskiego Parku Narodowego i zwiedzanie Ośrodka Badawczego. Na zakończenie wszyscy uczniowie zjedli pieczone na grillu kiełbaski i ścieżką leśną biegnącą wzdłuż ulicy Chodorowskiego wrócili do szkoły. Warto było! Ten spacer to wspaniała przygoda, szczególnie gdy świeci piękne jesienne słońce.

    • Piesza wycieczka ścieżką "Przez las Cetnar"

     13 września uczniowie klasy 5b wybrali się na pieszą wycieczkę ścieżką „Przez las Cetnar” . „Las Cetnar” to jeden z większych i bardziej zwartych kompleksów leśnych na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Jego usytuowanie na lessowych wzniesieniach porozcinanych licznymi wąwozami dodają temu miejscu dodatkowego uroku. W drzewostanie dominuje buk i jodła z niewielką domieszką sosny, grabu, osiki, klonu zwyczajnego. W czasie wycieczki dużym wzięciem cieszyła się pieczona na ogniu kiełbaska.

    • Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej

     Od października br. rozpoczynamy w naszej szkole pilotażowy program profilaktyczny dla dzieci i młodzieży - Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej.

     Są to cykliczne, bezpłatne zajęcia, prowadzone przez psychologa w małej grupie, mające na celu budowanie zasobów psychicznych u dzieci i młodzieży, poprawę samooceny, kształtowanie poczucia własnej wartości i wzmacnianie odporności psychicznej. Aktualna edycja projektu przewidziana jest na 2 lata i obejmuje klasy II oraz IV. Grupa na każdym z poziomów wiekowych liczyć będzie maksymalnie 12 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

     Zajęcia dla klas 2 odbywać się będą w 1 i 3 poniedziałek miesiąca o 12.35, zajęcia dla klas 4 - w 1 i 3 wtorek miesiąca, również o 12.35.

     Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń, wyłącznie przez Librus. Wszelkie informacje odnośnie projektu proszę kierować do psychologa szkolnego - osobiście lub poprzez Librus.

     Start zajęć - 2/3 październik 2023r

     Miejsce zajęć - sala nr 12. SP

    • Szkoła Pełna Talentów

     W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie Szkoła Pełna Talentów organizowanym przez Lidl Polska. Projekt polega na zdobywaniu kuponów - Talenciaków - podczas zakupów w sieci Lidl, a następnie rejestrowanie ich na stronie Lidl.pl dla naszej szkoły lub wrzucaniu do pudełek umieszczony h przy obu głównych wejściach do szkoły. Akcja potrwa do 10.11.2023r. Po tym terminie szkoła wumieni Talenciaki na nagrody.Zapraszamy do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w akcji.Samorzad Uczniowski,Psycholog - Sabina Siegieda

    • Otwarcie pracowni OZE

     28 września w naszej szkole otwarta ma zostać pracownia OZE. Posiadać ma ona pomoce dydaktyczne i wyposażenie pozwalające na naukę o odnawialnych źródłach energii. Korzystać z niej będą też uczniowie innych szkół, przedszkolaki, dzieci z Ukrainy oraz uczniowie miejscowego technikum. Pozwoli ona na poszerzanie wiedzy uczniów na temat OZE, na temat zagrożeń klimatycznych i będzie promować wykorzystywanie zielonej energii. Informacje nabyte przez uczestników zajęć mogą być przekazywane dalej, do rodzin i środowiska, co wpłynie na poziom świadomości o zagrożeniach klimatycznych i ich rozwiązaniach u okolicznych mieszkańców. Uważam, że ta pracownia to dobrze wydane pieniądze, gdyż uczy tego, co w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważne. Wojciech Góra, uczeń klasy 7b Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu

    • Zajęcia dodatkowe

     W ramach Projektu #LaboratoriaPrzyszłości na zajęciach rewalidacyjnych wykorzystano klocki magnetyczne POLYDRON. Uczeń miał możliwość doskonalić motorykę małą, kreatywność, cierpliwość oraz zdolność logicznego myślenia.

    • Dwunasta edycja Narodowego Czytania

     Szanowni Państwo,serdecznie zapraszamy do udziału w dwunastej edycji Narodowego Czytania, którego lekturą jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. 

     Fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej zaprezentowane zostaną 9 września 2023 roku wśród przepięknego roztoczańskiego krajobrazu - w okolicach Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu oraz urokliwego Parku Zwierzyńczyk. Wydarzenie będzie miało charakter spektaklu plenerowego, który rozpocznie się o godz. 16:00 przed zwierzynieckim technikum. 

     Organizatorem wydarzenia jest Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegaturaw Zamościu, a nad scenariuszem i przebiegiem tego plenerowego święta literatury czuwaćbędą uczniowie i nauczyciele: Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu, Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu oraz Technikum Leśnego im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Biłgoraju.

     Wykonawcy spektaklu, wśród których zobaczymy: przedstawicieli instytucji, uczniów, nauczycieli oraz członków Zespołu Tańca Ludowego „Zwierzyniacy”, wcielą się w role ponadczasowych postaci z powieści Elizy Orzeszkowej. Wielowymiarowość i bogactwo kulturowe dzieła przybliżą poszczególne sceny spektaklu inspirowane głównymi wątkami powieści, a także niepowtarzalna - naturalna scenografia, ludowe tło muzyczne oraz kostiumy wykonawców.